Calendar Â
  Schedules Â
  Ranking Â
  Events Â
  Alerts Â
  Field Status Â
Home
>
CHAMPIONSHIP TOURNAMENTS 2012-2013
Login
Click on program name to get team information.To navigate the schedules, click the + to expand a league, and the - to hide the league. Click the team or division name to view a schedule.
Click on Contest or Teams
Favorites
Schedule
Teams
CHAMPIONSHIP TOURNAMENTS 2012-2013
Adult Basketball Tournament
1st Place-Holy Family-Stow(Wysocki)
2nd Place-St Francis de Sales-Akron
3rd Place-Queen of Heaven(Rasicci)
4th Place-St Anthony of Padua-Akron
5th Place-Our Lady of Cedars
6th Place-Holy Family-Stow(Junk)
7th Place-St Matthew-Akron
8th Place-Holy Family-Stow(Brenner)
BA-Cadet Blue Baseball Tournament
Blue 1-St. Christopher (O'Brien)
Blue 2-St. Bernadette (Loesch)
Blue 3-St. Mark (Hauck)
Blue 4-Incarnate Word Academy
BA-Cadet Red Baseball Tournament
Red 1-St. Barnabas (Murphy)
Red 2-St. Christopher (Cannon)
Red 3-St. Francis of Assisi(Raby)
Red 4-St. Michael (McCune)
BA-Intermediate Baseball Tournament
Blue 1-St. Christopher(Manno)
Blue 2-St. Thomas More(Costanzo)
Blue 3-St. Bernadette(Altman)
Blue 4-St. Bartholomew(Faust)
Red 1-St. Paschal Baylon(Arrieta)
Red 2-Sacred Heart of Jesus(Madda)
Red 3-Ss. Robert & Will.(Stachnik)
Red 4-St. Francis of Assisi(Koenig)
BA-Youth Baseball Tournament
Red 1-Gesu (Murphy)
Red 2-St. Bernadette (Schum)
Red 3-St. Paschal Baylon (Pickner)
Red 4-St. Mark (Dimauro)
BB-Cadet Boys Brown/Yellow/Green/Black Basketball
Black 1-St. Raphael (McIntyre)
Black 2-St. Mark
Black 3-St. Christopher (Steele)
Black 4-Urban Community School
Brown 1-Lakewood Catholic Academy
Brown 2-St. Raphael (Riley)
Brown 3-St. Christopher (Coyne)
Brown 4-St. Angela Merici
Green 1-St. Raphael (Puckett)
Green 2-St. Christopher (Cooney)
Green 3-Holy Trinity
Green 4-St. Peter-Lorain
Yellow 1-St. Jude
Yellow 2-St. Raphael (Sarko)
Yellow 3-St. Brendan-St. Richard
Yellow 4-St. Christopher (Goecke)
BB-Cadet Boys Gold/Silver/Bronze Basketball Tourn
Bronze 1-St. Sebastian (Buehner)
Bronze 2-Immac Heart Mary(Wheeler)
Bronze 3-St. Francis de Sales-Akron
Bronze 4-St. Fran. Xav. (Bildstein)
Gold 1-St. Sebastian (D'Andrea)
Gold 2-Immac Heart Mary(Brunn)
Gold 3-St. Francis Xavier (Gerity)
Gold 4-St. Hilary
Silver 1-Blessed Trinity-Akron
Silver 2-St. Fran. Xavier (Maloney)
Silver 3-St. Barnabas
Silver 4-St. Joseph-Cuyahoga Falls
BB-Cadet Boys Purple/Rose/Maroon Basketball Tourn
Maroon 1 - St. Michael
Maroon 2 - St. Mary-Berea (Soltis)
Maroon 3 - St. Brendan/St. Richard
Maroon 4-St. Albert Great(Campagna)
Purple 1-St. Albert Great(Bandwen)
Purple 2 - Sts. Joseph and John
Purple 3 - St. Thomas More
Purple 4 - St. Charles Borromeo
Rose 1 - St. Mary-Berea (Wells)
Rose 2 - Assumption
Rose 3 - Incarnate Word Academy
Rose 4 - St. Anthony of Padua-Parma
BB-Cadet Boys Red/White/Blue/Orange/Maize Tourn
Blue 1-St. Agatha-St. Aloysius
Blue 2-St. Clare
Blue 3-Gesu (Conry)
Maize 1-Archbishop Lyke
Maize 2-Gesu (Coyne)
Maize 3-Communion of Saints
Maize 4-St. Paschal Baylon
Orange 1-St. Joan of Arc
Orange 2-Gesu (Davet)
Orange 3-St. Francis of Assisi
Red 1-Our Lady of the Lake (Hiti)
Red 2-Gesu (Neroni)
Red 3-St. John Vianney
White 1-Ss. Robert & William
White 2-Our Lady of Lake (McGinn)
White 3-Gesu (Krebs)
BB-Intermediate Boys Div 1 Basketball Tournament
Blue 1-St. Stanislaus
Blue 10-St. Ambrose
Blue 2-Incarnate Word Academy
Blue 3-St. Charles Borromeo
Blue 4-St. Thomas More
Blue 5-St. Anthony of Padua-Parma
Blue 6-Metro Catholic
Blue 7-West Park Catholic Academy
Blue 8-St. Leo the Great
Blue 9-Urban Community School
Interdivisional 1-Gesu
Interdivisional 10-Immac Heart of M
Interdivisional 2-St. Bernadette
Interdivisional 3-Lakewood Cath Aca
Interdivisional 4-Holy Trinity
Interdivisional 5-Holy Family-Stow
Interdivisional 6-Our Lady of Lake
Interdivisional 7-St. Barnabas
Interdivisional 8-St. Hilary
Interdivisional 9 -St. Joseph CF (Miller)
Red 1-St. John of the Cross
Red 10-Not Participating
Red 2-Sacred Heart of Jesus-SEuclid
Red 3-St. Mary-Chardon
Red 4-St. Gabriel
Red 5-St. Francis of Assisi
Red 6-St. Rita
Red 7-Mater Dei Academy
Red 8-Ss. Robert & William
Red 9-Notre Dame Elementary
Silver 1-St. Paul
Silver 2-St. Vincent-Akron
Silver 3-St. Sebastian
Silver 4-St. Francis De Sales-Akron
Silver 5-St. Francis Xavier
Silver 6-Seton Catholic School
Silver 7-St. Joseph-CF (LaRocca)
Silver 8-St. Patrick-Kent
Yellow 1-Sts. Joseph & John
Yellow 10-St. Angela Merici
Yellow 11-St. Christopher
Yellow 2-St. Bartholomew
Yellow 3-St. Albert the Great
Yellow 4-Our Lady of Angels
Yellow 5-St. Joseph-Avon Lake
Yellow 6-St. Raphael
Yellow 7-St. Columbkille
Yellow 8-St. Brendan-St. Richard
Yellow 9-St. Mark
BB-Intermediate Boys Div 2 Basketball Tournament
Blue 1-St. Bernadette
Blue 2-St. Anthony of Padua-Lorain
Blue 3-Holy Trinity
Blue 4-St. Joseph-Amherst
Blue 5-St. Joseph-Avon Lake (D'Orazio)
Blue 6-St. Peter-Lorain
Gold 1-St. Francis-Cleveland
Gold 10-Lakewood Catholic Academy
Gold 2-St. Jude
Gold 3-Assumption
Gold 4-Holy Family-Parma
Gold 5-St. Mary of the Falls
Gold 6-Archbishop Lyke School
Gold 7-St. Michael
Gold 8-Holy Spirit Academy
Gold 9-St. Joseph-Avon Lake (Schumacher)
Interdivisional 1-St. Mary-Berea
Red 1-Holy Name
Red 10-Not Participating
Red 2-Communion of Saints
Red 3-St. Paschal Baylon
Red 4-St. Adalbert-Cleveland
Red 5-St. Jerome
Red 6-St. John the Cross
Red 7-St. Gabriel
Red 8-St. Dominic
Red 9-St. Mary of the Assumption
Silver 1-St. Agnes-Our Lady Fatima
Silver 2-John Paul II Academy
Silver 3-St. Bridget of Kildare
Silver 4-St. Joan of Arc
Silver 5-St.Thomas Aquinas
Silver 6-Not Participating
Silver 7-Not Participating
Silver 8-Not Participating
White 1-Blessed Trinity-Akron
White 2-Sacred Heart of Jesus-Wads
White 3-Ss. Peter & Paul
White 4-St. Augustine
White 5-St. Vincent
White 6-St. Hilary
White 7-St. Barnabas
White 8-Horizon Science Academy
White 9-St. Matthew
BB-Intermediate Boys Div 3 Basketball Tournament
Blue 1-St. Peter-Lorain
Blue 2-Holy Trinity (O'Connor)
Blue 3-Sts. Joseph & John (Camma)
Blue 4-St. Jude
Blue 5-Our Lady Angels
Blue 6-St. Peter-North Ridgeville
Blue 7-St. Mark
Blue 8-St. Albert the Great (Sexton)
Blue 9-St. Raphael (Lempke)
Bronze 1-Holy Trinity (Monroe)
Bronze 10-Not Participating
Bronze 2-St. Raphael (Minotti)
Bronze 3-St Brendan/St Rich(Biello)
Bronze 4-Lakewood Catholic Academy
Bronze 5-Sts Josep & John(Norwillo)
Bronze 6-St. Albert the Great (DiLiberto)
Bronze 7-St. Charles Borromeo
Bronze 8-Not Participating
Bronze 9-Not Participating
Gold 1-Gesu (Soeder)
Gold 2-St. Paschal Baylon
Gold 3-St. Joan of Arc
Gold 4-St. Rita
Gold 5-St. Dominic
Gold 6-St. Francis of Assisi
Gold 7-Sacred Heart of Jesus-SEucl
Gold 8-Mater Dei Academy
Gold 9-Communion of Saints
Red 1-St. John of the Cross
Red 2-Gesu (Miller)
Red 3-St. Anselm
Red 4-St. Gabriel
Red 5-Notre Dame Elementary
Red 6-St. Mary-Chardon
Red 7-St. Francis of Assisi
Red 8-Our Lady of the Lake
Red 9-Not Participating
Silver 1-St. Agatha-St. Aloysius
Silver 10-Not Participating
Silver 2-St. Stanislaus
Silver 3-Holy Name
Silver 4-St Brenda/St Rich(Kilbane)
Silver 5-St. Rocco
Silver 6-St. Thomas More
Silver 7-Mary Queen of Peace
Silver 8-Our Lady Mt. Carmel-Cleve
Silver 9-Not Participating
White 1-Sacred Heart of Jesus-Wads
White 10-Not Participating
White 2-St. Hilary
White 3-St. Francis de Sales-Akron
White 4-Holy Family-Stow
White 5-St. Francis Xavier
White 6-SS. Phillip and James
White 7-St. Sebastian
White 8-Queen of Heaven
White 9-Spring Graden Waldorf
BB-Youth Boys Blue/Green/Brown Basketball Tourn
Blue 1-Sacred Heart of Jesus-SE
Blue 2-St. Jerome
Blue 3-Notre Dame Elementary
Blue 4-St. Justin Martyr-St. Mary
Blue 5-St. Francis of Assisi
Blue 6-Gesu (Hyland)
Brown 1-Gesu (McHugh)
Brown 2-St. Anselm
Brown 3-St. Joan of Arc
Brown 4-St. Rita
Brown 5-St. Gabriel
Green 1-Spring Garden Waldorf
Green 2-Seton Catholic School
Green 3-St. Sebastian
Green 4-Ss. Peter & Paul
Green 5-St. Hilary
BB-Youth Boys Maroon/Bronze/Rose Basketball Tourn
Bronze 1-Assumption (Dosen)
Bronze 2-Sts. Joseph and Jo. (Wise)
Bronze 3-St. Basil the Great
Bronze 4-St. Albert (Novotny)
Bronze 5-St. Bridget of Kildare
Bronze 6-St. Ambrose
Maroon 1-St. Albert (Jones)
Maroon 2-Sts. Jos & Jo (Oppedisano)
Maroon 3-Assumption (Hering)
Maroon 4-St. Leo the Great
Rose 1-St. Jude
Rose 2-St. Mary of the Falls
Rose 3-St. Peter-Lorain
Rose 4-Holy Trinity
Rose 5-St. Peter-North Ridgeville
Rose 6-St. Raphael
BB-Youth Boys Purple/Silver Basketball Tournament
Purple 1-St. Bernadette
Purple 2-St. Angela-Merici
Purple 3-St. Joseph-Amherst
Purple 4-St. Mary-Avon
Purple 5-West Park Cath. Academy
Purple 6-St. Mary-Elyria
Silver 1-Metro Catholic
Silver 2-St. Columbkille
Silver 3-St. Michael
Silver 4-Incarnate Word Academy
Silver 5-St. Francis-Cleveland
Silver 6-St. Bridget of Kildare
BB-Youth Boys Red/Orange Basketball Tournament
Orange 1-St. Sebastian-Akron
Orange 2-St. Francis Xavier
Orange 3-St. Barnabas
Orange 4-St. Hilary
Orange 5-St. Vincent-Akron
Red 1-Gesu
Red 2-Notre Dame Elementary
Red 3-St. Paschal Baylon
Red 4-Ss. Robert & William
Red 5-St. John Vianney
Red 6-St. Gabriel
Red 7-St. John of the Cross
BB-Youth Boys White/Black Basketball Tournament
Black 1-Blessed Trinity-Akron
Black 2-St. Basil the Great
Black 3-St. Barnabas
Black 4-St. Patrick-Kent
Black 5-St. Francis Xavier
White 1-St. Mary of the Assumption
White 2-St. Rita
White 3-St. Francis of Assisi
White 4-St. Dominic
White 5-St. Helen
White 6-St. Clare
White 7-St. Paschal Baylon
BB-Youth Boys Yellow/Gold Basketball Tournament
Gold 1-St. Albert the Great
Gold 2-St. Bartholomew
Gold 3-St. Joseph and John
Gold 4-St. Stanislaus
Gold 5-St. Mary-Berea
Gold 6-St. Charles Borromeo
Gold 7-St. Thomas More
Yellow 1-St. Christopher
Yellow 2-Holy Trinity
Yellow 3-Lakewood Cath. Academy
Yellow 4-St. Brendan-St. Richard
Yellow 5-St. Joseph-Avon Lake
BVB-Cadet Boys Volleyball Tournament
Fifth Place - St. Hilary
First Place - Mater Dei Academy
Fourth Place - Our Lady of the Lake
Second Place - St. Joes - C.Falls
Seventh Place - Lakewood Cath. Acad
Sixth Place - St. Vincent
Third Place - Immaculate Hrt Mary
BVB-Intermediate Boys Volleyball Tournament
Eighth Place - Not Participating
Fifth Place - Sts. Joseph & John
First Place - Our Lady of the Lake
Fourth Place - St. Barnabas
Ninth Place - Not Participating
Second Place - Lakewood Cath. Acad
Seventh Place - Immaculate Hrt Mary
Sixth Place - St. Joseph - C. Falls
Tenth Place - Not Participating
Third Place - St. Paschal Baylon
FB-8 Man-Cadet Division Tournament
FIRST PLACE-Holy Family-Stow
SECOND PLACE-St. Sebastian
THIRD PLACE-St. Joseph
FB-Cadet Combined Division Tournament
FIRST PLACE-St. Mark
FOURTH PLACE-St. Christopher
SECOND PLACE-Holy Trinity
THIRD PLACE-St. Raphael
FB-Football Cadet Blue/Gold Tournament
BLUE 1-St. Ambrose (LoFaso)
BLUE 2-Sts. Joseph & John (Adams)
BLUE 3-St.Albert the Great (Bunsey)
BLUE 4-St. Francis de Sales-Parma
GOLD 1-St. Mary of the Falls
GOLD 2-St. Michael (Brocco)
GOLD 3-St. Jude (Devengencie)
GOLD 4-Westpark Catholic Academy
FB-Football Cadet Red/White Tournament
RED 1-St. Mary of the Assumption
RED 2-St. Hilary (Kyner)
RED 3-St. Francis of Assisi (Brady)
RED 4-St. Gabriel (Slowey)
WHITE 1-St. Rita (Fazio)
WHITE 2-St. Paschal Baylon
WHITE 3-Communion of Saints
WHITE 4-St. Gabriel (Mottola)
FB-Football Intermediate Division 1 Tournament
BLUE 1-St. Hilary
BLUE 2-St. Barnabas
BLUE 3-St. Sebastian
BLUE 4-St. Ambrose
Not Participating
RED 1-St. Francis of Assisi
RED 2-St. Gabriel
RED 4-Gesu
RED 5-Ss. Robert & William
RED 6-St. Mary of the Assumption
RED3-St. Paschal Baylon
WHITE 1-St. Bartholomew
WHITE 2-St. Thomas More
WHITE 3-Sts. Joseph & John
WHITE 4-St. Albert the Great
WHITE 5-Assumption
FB-Football Intermediate Division 2 Tournament
BLUE 1-Immaculate Heart of Mary
BLUE 2-Seton Catholic School
BLUE 3-St. Paul-Akron
BLUE 4-St. Sebastian
Not Participating
Not Participating
RED 1-St. Mary-Chardon
RED 2-Communion of Saints
RED 3-Sacred Heart of Jesus-S. Euc.
RED 4-St. Rita
RED 5-St. Anthony of Padua-Parma
RED 6-Holy Family-Parma
WHITE 1-St. Jude
WHITE 2-St. Joseph-Amherst
WHITE 3-St. Angela Merici
WHITE 4-St. Joseph-Avon Lake
WHITE 5-St. Vincent de Paul-Cle.
FB-Football Youth Red Tournament
RED 1-St. Mary-Chardon
RED 2-St. Mary of the Assumption
RED 3-St. Francis of Assisi
RED 4-Gesu
FB-Football Youth White Tournament
WHITE 1-St. Bartholomew
WHITE 2-St. Thomas More
WHITE 3-St. Albert the Great
WHITE 4-St. Paschal Baylon
FB-Intermediate Combined Division Tournament
EIGHTH PLACE-St.Brendan-St.Richard
FIFTH PLACE-Our Lady of Angels
FIRST PLACE-Holy Trinity
FOURTH PLACE-Lakewood Catholic Acad
SECOND PLACE-St. Bernadette
SEVENTH PLACE-St. Mark
SIXTH PLACE-St. Raphael
THIRD PLACE-St. Christopher
GB-Cadet Girls Blue/Gold/Green Basketball Tourn
Blue 1 - Holy Trinity(Woidke)
Blue 2 - St. Anth. Padua - Lorain
Blue 3 - St. Mary - Vermilion
Blue 4 - St. Jude
Gold 1 - Holy Trinity(Kane)
Gold 2 - St. Angela Merici
Gold 3 - St. Bernadette(Stoll)
Gold 4 - St. Raphael
Green 1 - St. Bernadette(Russo)
Green 2 - St. Christopher
Green 3 - Incarnate Word Academy
Green 4 - St. Charles Borromeo
GB-Cadet Girls Red/White Basketball Tournanment
Red 1 - St. Paschal Baylon
Red 2 - Communion of Saints
Red 3 - St. Mary of Assumption
Red 4 - St. Clare
White 1 - Gesu
White 2 - St. John of the Cross
White 3 - St. Francis of Assisi
White 4 - Sacred Heart of Jesus
GB-Cadet Girls Silver/Bronze Basketball Tournament
Bronze 1 - St. Hilary(Flannery)
Bronze 2 - St. Sebastian
Bronze 3 - St. Francis Xavier
Bronze 4 - Immaculate Heart of Mary
Silver 1 - Holy Family - Stow
Silver 2 - St. Hilary(Kneier)
Silver 3 - St. Patrick - Kent
Silver 4 - St. Barnabas
GB-Cadet Girls Yellow/Black Girls Basketball Tourn
Black 1 - St. Bartholomew
Black 2 - St. Ambrose
Black 3 - St. Mary - Berea
Black 4 - St. Christopher
Yellow 1 - St. Leo the Great
Yellow 2 - John Paul II Academy
Yellow 3 - Urban Community School
Yellow 4 - West Park Cath. Academy
GB-Intermediate Girls Div 1 Basketball Tournament
Black 1 - Sts. Joseph and John
Black 2 - St. Bartholomew
Black 3 - Lakewood Catholic Academy
Black 4 - St. Jude
Black 5 - St. Ambrose
Black 6 - Not Participating
Black 7 - Not Participating
Black 8 - Not Participating
Blue 1 - St. Stanislaus
Blue 2 - St. Mary-Berea
Blue 3 - West Park Catholic Academy
Blue 4 - St. Brendan/St. Richard
Blue 5 - Not Participating
Blue 6 - Not Participating
Interdivisional 1 - St. Raphael
Interdivisional 2 - St. Columbkille
Interdivisional 3 - Holy Family-Stw
Interdivisional 4 - St. Christopher
Interdivisional 5 - Gesu
Interdivisional 6 - St. Bernadette
Interdivisional 7 - Ss. Rob&William
Interdivisional 8 - Our Lady Angels
Interdivisional 9 - St. Angela Meri
Silver 1 - St. Barnabas
Silver 2 - St. Francis Xavier
Silver 3 - Seton Catholic School
Silver 4 - St. Sebastian
Silver 5 - Not Participating
Silver 6 - Not Participating
Silver 7 - Not Participating
White 1 - St. Francis of Assisi
White 2 - Our Lady of the Lake
White 3 - St. Charles Borromeo
White 4 - St. Mary of Assumption
White 5 - St. Rita
White 6 - Not Participating
GB-Intermediate Girls Div 2 Basketball Tournament
Blue 1 - Holy Family - Parma
Blue 2 - St. Joseph - Avon Lake
Blue 3 - St. Mary of the Falls
Blue 4 - St. Peter - Lorain
Blue 5 - St. Peter - N. Ridgeville
Blue 6 - Not Participating
Rose 1 - St. Francis de Sales-Akron
Rose 2 - Immaculate Heart of Mary
Rose 3 - St. Paul
Rose 4 - St. Vincent
Rose 5 - Not Participating
Rose 6 - Not Participating
Silver 1 - St. Bridget of Kildare
Silver 2 - St. Fran de Sales-Parma
Silver 3 - St. Leo the Great
Silver 4 - St. Columbkille
Silver 5 - Horizon Science Academy
Silver 6 - Not Participating
White 1 - Holy Name
White 10 - Holy Spirit Academy
White 11 - St. Thomas Aquinas
White 12 - Not Participating
White 2 - St. John Vianney
White 3 - Mary Queen of Peace
White 4 - Sacred Heart Jesus-S.Eucl
White 5 - Archbishop Lyke School
White 6 - St. Anselm
White 7 - John Paul II Academy
White 8 - St. Francis Assisi
White 9 - St. Francis-Cleveland
GB-Intermediate Girls Div 3 Basketball Tournament
Blue 1 - St. Mary - Avon
Blue 2 - St. Christopher
Blue 3 - St. Raphael(Thompson)
Blue 4 - Lakewood Catholic Academy
Blue 5 - St. Raphael(Karnatz)
Blue 6 - West Park Catholic Academy
Blue 7 - St. Adalbert - Berea
Blue 8 - Not Participating
Gold 1 - St. Barnabas
Gold 2 - Ss. Peter and Paul
Gold 3 - Holy Family - Stow
Gold 4 - St. Francis de Sales-Akron
Gold 5 - St. Francis Xavier
Gold 6 - Spring Garden Waldorf
White 1 - St. Dominic
White 2 - St. Clare
White 3 - St. Joan of Arc
White 4 - St. Justin-St. Mary Magda
White 5 - Gesu
White 6 - St. Agatha - St. Aloysius
White 7 - Not Participating
GB-Youth Girls Blue/Bronze Basketball Tournament
Blue 1 - Sacred Heart of Jesus
Blue 2 - Our Lady of the Lake
Blue 3 - St. John of the Cross
Blue 4 - St. Anselm
Blue 5 - St. Jerome
Bronze 1 - St. Raphael
Bronze 2 - Our Lady of Angels
Bronze 3 - St. Joseph - Amherst
Bronze 4 - St. Anth. of Padua - Lor
Bronze 5 - St. Bernadette
Bronze 6 - Holy Trinity
Bronze 7 - St. Peter - N Ridgeville
GB-Youth Girls Gold/Red/Yellow Basketball Tourn
Gold 1 - St. Hilary
Gold 2 - St. Sebastian
Gold 3 - St. Mathew
Gold 4 - Immaculate Heart of Mary
Red 1 - Notre Dame Elementary
Red 2 - Gesu
Red 3 - St. Gabriel
Red 4 - St. Mary of the Assumption
Yellow 1 - St. Christopher
Yellow 2 - St. Raphael
Yellow 3 - Urban Community School
Yellow 4 - St. Angela Merici
GB-Youth Girls White/Silver/Purple Basketball Tour
Purple 1 - Ss. Peter and Paul
Purple 2 - St. Francis Xavier
Purple 3 - St. Joseph-Cuyahoga Fall
Purple 4 - St. Hilary
Purple 5 - St. Francis de Sales-Akr
Purple 6 - Ss. Philip and James
Silver 1 - St. Albert the Great
Silver 2 - St. Mary-Berea
Silver 3 - Incarnate Word Academy
Silver 4 - St. Anth. of Padua-Parma
Silver 5 - St. Michael
Silver 6 - Not Participating
White 1 - St. Brendan/St. Richard
White 2 - Holy Trinity
White 3 - St. Mary - Avon
White 4 - St. Mark
GS-Cadet Red/Blue Tournament
Holy Family (McDowell)
Immaculate Heart of Mary (Mellinger)
Seton Catholic School (Regan)
St. Hilary (Coyne)
St. Hilary (Scanlon)
St. Rita (Olsen)
St. Rita (Yee)
St. Sebastian (Walter)
GS-Cadet White Tournament
Communion of Saints (Ginley)
Gesu (Kazel)
Gesu (O'Donnell)
St. Francis of Assisi (DiPuccio)
St. Francis of Assisi (Gisondo)
St. Paschal Baylon (Longano)
GS-Intermediate Tournament
Red 1-St. Hilary (Curtin)
Red 2-Seton (Pompilli)
Red 3- St. Hilary (Stock)
Red 4- St. Barnabas (Constantini)
Red 5- St. Sebastian (Ogonek)
Red 6-Holy Family-Stow (McRaven)
Red 7- St. Paul (Pressman)
Red 8- Not Participating
White 1-St. Paschal Baylon (Gephart)
White 2- Gesu (Sabransky)
White 3- St. Francis of Assisi (Zbiegan)
White 4- Communion of Saints (Foerg)
White 5- St. Barnabas (Hayes)
White 6- Not Participating
HSB-Junior Varsity Gold/Silver/Blue Basketball
Blue 1-St Basil the Great
Blue 2-St Christopher
Blue 3-St Ignatius HS
Blue 4-St Mary of the Falls
Blue 5-St Luke
Gold 1-St Hilary(Chastain)
Gold 2-St Vincent-St Mary HS
Gold 3-St Matthew-Akron
Gold 4-Immaculate Heart Mary(Wheel)
Gold 5-St Joseph-Cuyahoga Falls
Silver 1-St Barnabas
Silver 2-Holy Family-Stow
Silver 3-St Hilary(Spinner)
Silver 4-Sacred Heart Jesus-Wadswor
HSB-Junior Varsity Red/Black/Orange Basketball
Black 1-St Bernadette
Black 2-St Bartholomew
Black 3-Holy Trinity(Schafer)
Black 4-St Columbkille
Black 5-St Clement
Orange 1-Sacred Heart-Lorain
Orange 2-St Joseph-Avon Lake(Kirk)
Orange 3-St Peter-Lorain
Orange 4-St Joseph-Avon Lake(Popil)
Orange 5-St Mark
Red 1-St Jude
Red 2-Holy Trinity
Red 3-St Brendan-St Richard
Red 4-St Luke
Red 5-St Patrick
HSB-Junior Varsity White/Green/Yellow Basketball
Green 1-Our Lady of the Lake
Green 2-St Rita
Green 3-Sacred Heart Jesus(Laffey)
Green 4-Notre Dame Cath Lat(ONeill)
Green 5-St Mary of the Assumption
Green 6-St Paschal Baylon
White 1-Notre Dame Cath Lat(Black)
White 2-Gesu(Colangelo)
White 3-St Anselm
White 4-St Gabriel(Pirc)
White 5-Sacred Heart Jesus(Newlon)
Yellow 1-Sts Joseph & John
Yellow 2-St Bartholomew
Yellow 3-Holy Family-Parma
Yellow 4-St Anthony of Padua-Lorain
Yellow 5-St Angela Merici
HSB-Varsity Gold/Silver/Maroon/Blue/Bronze BBall
Blue 1-St Monica
Blue 2-Mary Queen of Peace
Blue 3-St Anthony of Padua-Parma
Blue 4-St Mary of the Falls
Bronze 1-St Francis de Sales-Akron
Bronze 2-Immaculate Heart of Mary
Bronze 3-St Barnabas(Rodriguez)
Bronze 4-Queen of Heaven(Huntley)
Bronze 5-St Hilary
Bronze 6-Queen of Heaven(Mramor)
Gold 1-St Barnabas(Dick)
Gold 2-St Joseph-Cuyahoga Falls
Gold 3-St Patrick-Akron
Gold 4-Holy Family-Stow
Maroon 1-St Bridget of Kildare
Maroon 2-St Albert the Great
Maroon 3-St Basil the Great(Riley)
Maroon 4-Sts Joseph & John
Maroon 5-St John Bosco
Silver 1-St Paul-Akron
Silver 2-St Matthew-Akron
Silver 3-Sacred Heart Jesus-Wadswor
Silver 4-St Vincent-Akron
HSB-Varsity Red/Whit/Yell/Oran/Blac/Brow/Green/Pur
Black 1-St Mary of Falls(Winter)
Black 2-Our Lady of Angels(Donelon)
Black 3-St Bernadette(Connor)
Black 4-St Igantius of Antioch
Brown 1-St Clement
Brown 2-St Angela Merici(Peplin)
Brown 3-St Basil the Great(Politow)
Brown 4-St Brendan-St Richard
Green 1-Our Lady of the Lake
Green 2-St John Vianney(Palko)
Green 3-Communion of Saints
Green 4-Gesu(Nicholson)
Green 5-Sacred Heart of Jesus-S Euc
Loser Game 33-Holy Trinity-Avon
Loser Game 34-St Anthony-Lorain
Orange 1-St Ambrose
Orange 2-Holy Trinity(Steinmetz)
Orange 3-St Joseph-Amherst
Orange 4-St Joseph-Avon Lake
Orange 5-St Columbkille
Purple 1-St Paschal Baylon(Mooney)
Purple 2-St Francis of Assisi
Purple 3-Notre Dame Cathedral Latin
Purple 4-SS Robert & William
Red 1-St Angela Merici(Fayen)
Red 2-St Bernadette(McNeeley)
Red 3-St Basil the Great(Schmidt)
Red 4-St Raphael(Woidke)
White 1-Holy Trinity(Rooney)
White 2-St Jude
White 3-St Anthony of Padua-Lorain
White 4-Sacred Heart-Lorain
Yellow 1-St John Vianney(Lentz)
Yellow 2-St Mary Assumption(Welly)
Yellow 3-St Mary Assumption(Jennis)
Yellow 4-St Gabriel
Yellow 5-St Paschal Baylon(Leoneti)
Yellow 6-St Paschal Baylon(Rudibgh)
HSG-Junior Varsity Basketball Tournament
Eighth Place-St Mark
Fifth Place-St Basil the Great
First Place-St Raphael(Lempke)
Fourth Place-St Rita
Second Place-St Bernadette
Seventh Place-St Raphael(O'Conor)
Sixth Place-St Luke
Third Place-St Charles Borromeo
HSG-Varsity Gold/Orange Basketball Tournament
Gold 1-St Hilary
Gold 2-Holy Family-Stow(Fenwick)
Gold 3-St Francis Xavier
Gold 4-Holy Family-Stow(Pryce)
Orange 1-Our Lady of Angels
Orange 2-Gesu
Orange 3-St Rita
Orange 4-St Mary-Chardon
HSG-Varsity Red/White/Blue Basketball Tournament
Blue 1-St Albert the Great(Welsh)
Blue 2-Holy Family-Parma
Blue 3-St Ambrose
Blue 4-St Columbkille
Red 1-Gesu(Walton)
Red 2-St Raphael(Hutchinson)
Red 3-Holy Trinity(Sumser)
Red 4-St Bernadette(Krevis)
White 1-Holy Trinity
White 2-St Bernadette(Cook)
White 3-St Joseph-Avon Lake
White 4-St Basil the Great
HSVB-Coed Junior Varsity Tournament
Fifth Place - St. Hilary (Dangel)
First Place - St. Paul (Fatica)
Fourth Place - St. Joseph (Sharp)
Second Place - St. Joseph (Steer)
Seventh Place - St. Mark
Sixth Place - St. Paul (Peters)
Third Place - St. Hilary (Vieltorf)
HSVB-Coed Varsity Volleyball Tournament
Eighth Place - St. Matthew (Ondack)
Fifth Place - St. Francis X (Metz)
First Place - St. Rita (Bova)
Fourth Place - St. Matthew(Perkins)
Ninth Place - Not Participating
Second Place - Immaculate Hrt Mary
Seventh Place - St. Rita (Uveges)
Sixth Place - Our Lady of Victory
Third Place - St. Francis X (Vitou)
HSVB-Girls Varsity Volleyball Tournament
Eighth Place - St. Mark
Eleventh Place - St. Mary - Berea
Fifth Place - St. Albert the Great
First Place - St. Bernadette
Fourth Place - St. Joseph (Beer)
Ninth Place - St. Chris (Kelly)
Second Place - St. Chris (McFadden)
Seventh Place - St. Joseph (Comer)
Sixth Place - St. Charles Borromeo
Tenth Place - St. Angela Merici
Third Place - Notre Dame Cath. Lat
SB-Cadet Softball Tournament
Red 1-Notre Dame Elementary School
Red 2-St. Mary-Chardon
Red 3-St. Benedict Catholic School
Red 4-St. Joan of Arc
SB-Intermediate Softball Tournament
Red 1-St. John of the Cross
Red 2-Notre Dame Elementary
Red 3-St. Paschal Baylon
Red 4-Mater Dei Catholic Academy
Red 5-Gesu (Yohann)
Red 6-Holy Family-Parma
Red 7-Not Participating
Red 8-Not Participating
VB-Adult Volleyball Tournament
FifthPlace-StHilary-White(Woodburn)
FirstPlace-Holy Family-Bl (Stenger)
FourthPlace-StAugustine-(Bell)
SecondPlace-StHilary-Red (Bader)
ThirdPlace-Holy Family-Gold(Pryor)
VB-Cadet Blue/Orange/Purple/Red/Silver Tournament
Blue 1-Holy Trinity (Jerdonek)
Blue 2-St. Brendan-St. Richard
Blue 3-St. Anthony of Padua-Lorain
Blue 4-St. Mary-Avon
Blue 5-St. Angela Merici (Malloy)
Orange 1-St. Charles Borromeo
Orange 2-St. Bartholomew
Orange 3-St. Ambrose
Orange 4-St. Michael
Purple 1-Lakewood Cath Ac (Bulan)
Purple 2-St. Mary of the Falls
Purple 3-St. Christopher
Purple 4-Urban Community School
Purple 5-St. Bernadette (Yappel)
Red 1-Lakewood Catholic Ac (Hollis)
Red 2-St. Joseph-Avon Lake
Red 3-St. Peter-Lorain (Leandry)
Red 4-St. Joseph-Amherst
Red 5-Holy Trinity (Catino)
Silver 1-St AngelaMerici(Hanigosky)
Silver 2-St. Bernadette(McCafferty)
Silver 3-St. Brendan-St. Richard
Silver 4-St. Raphael
Silver 5-St. Peter-Lorain (Gott)
VB-Cadet Bronze/Gold/Green/Rose/White/Yellow Tourn
Bronze 1-St. Rita (Poland)
Bronze 2-St. Francis of Assisi
Bronze 3-Sacred HeartofJesus-S Eucl
Bronze 4-St. Clare
Gold 1-St. Paschal Baylon
Gold 2-St. Gabriel (Whalen)
Gold 3-Our Lady of the Lake
Gold 4-St. Rita (Dunlevy)
Green 1-St JustinMartyr-St MaryMagd
Green 2-St. Gabriel (Phillips)
Green 3-St. Mary-Chardon
Green 4-Notre Dame Elementary
Rose 1-St. Ambrose
Rose 2-St. Albert the Great (Gremm)
Rose 3-St. Michael (Lynch)
Rose 4-St. Columbkille
White 1-St. Paschal Baylon
White 2-St. John Vianney
White 3-St. Mary-Chardon
White 4-Mater Dei Catholic Academy
Yellow 1-St. Bartholomew
Yellow 2-St. Charles Borromeo
Yellow 3-St. Michael (Stefanski)
Yellow 4-St.AlberttheGreat(Masters)
VB-Intermediate Div 1 Volleyball Tournament
Blue 1-St. Bartholomew
Blue 2-Incarnate Word Academy
Blue 3-St. Angela Merici
Blue 4-St. Brendan-St. Richard
Blue 5-St. Ambrose
Blue 6-West Park Catholic Academy
Blue 7-Not Participating
Blue 8-Not Participating
Red 1-St. Albert the Great
Red 10-St. Raphael
Red 2-St. Charles Borromeo
Red 3-Holy Trinity
Red 4-St. Columbkille
Red 5-Lakewood Catholic Academy
Red 6-St. Bernadette
Red 7-Sts. Joseph and John
Red 8-St. Christopher
Red 9-Immaculate Heart of Mary
White 1-St. Paschal Baylon
White 2-St. Gabriel
White 3-St. Rita
White 4-Our Lady of the Lake
White 5-Gesu
White 6-Notre Dame Elementary
White 7-St. John of the Cross
VB-Intermediate Div 2 Volleyball Tournament
Blue 1-St. Michael
Blue 2-St. Thomas More
Blue 3-St. Columbkille
Blue 4-St. Leo the Great
Blue 5-Holy Family-Parma
Blue 6-St. Mary-Berea
Blue 7-St. Bridget of Kildare
Blue 8-St. Anthony of Padua-Parma
Red 1-St. Jude
Red 2-St. Joseph-Avon Lake
Red 3-St. Mary of the Falls
Red 4-St. Peter-Lorain
Red 5-St. Anthony of Padua-Lorain
Red 6-St. Mary-Avon
Red 7-St. Mark
Red 8-St. Peter-North Ridgeville
Red 9-Urban Community School
White 1-St. John Vianney
White 2-St. Mary of the Assumption
White 3-Mater Dei Catholic Academy
White 4-St. Anselm
White 5-St. Rita
White 6-St. Gabriel
White 7-Ss. Robert and William
White 8-Sacred Heart of Jesus-S Euc
White 9-Not Participating
VB-Intermediate Div 3 Volleyball Tournament
Blue 1-St. Adalbert-Berea
Blue 2-St. Albert the Great
Blue 3-Sts. Joseph and John
Blue 4-St. Bartholomew
Blue 5-Lakewood Catholic Academy
Blue 6-Assumption
Blue 7-St. Charles Borromeo
Red 1-St. Joseph-Avon Lake
Red 2-St. Jude
Red 3-St. Christopher
Red 4-St. Peter-Lorain
Red 5-Holy Trinity
Red 6-St. Joseph-Amherst
Red 7-St. Brendan-St. Richard
Red 8-St. Raphael
White 1-St. Helen
White 10-Not Participating
White 2-St. Paschal Baylon
White 3-St. Mary of the Assumption
White 4-St JustinMartyr-St MaryMagd
White 5-St. John Vianney
White 6-Mater Dei Catholic Academy
White 7-St. Anselm
White 8-Holy Spirit Academy-Bedford
White 9-Ss. Robert and William
VB-Spring Cadet Volleyball Tournament
Blue 1 - St. Rita
Blue 2 - Immaculate Hrt Mary (Getz)
Blue 3 - Ss. Peter and Paul
Blue 4 - St. Sebastian
Red 1 - St. Paul - North Canton
Red 2 - St. Vincent de Paul
Red 3 - St. Hilary (Scanlon)
Red 4 - St. Francis Xavier
Red 5 - St. Joes - C. Falls (Leeser
Red 6 - Holy Family - Stow (Haas)
White 1 - St. Barnabas
White 2 - Immaculate Hrt Mary(Lee)
White 3 - St. Joes -C.Falls (Novak)
White 4 - Seton Catholic School
White 5 - Holy Family - Stow
White 6 - St. Hilary (Vieson)
VB-Spring Intermediate Division 1 Volleyball Tourn
Eighth Place - Not Participating
Fifth Place - St. Francis Xavier
First Place - St. Barnabas
Fourth Place - St. Sebastian
Ninth Place - Not Participating
Second Place - St. Patrick - Kent
Seventh Place - Not Participating
Sixth Place - Blessed Trinity
Third Place - St. Hilary
VB-Spring Intermediate Division 2 Volleyball Tourn
Eighth Place - St. Augustine
Eleventh Place - Ss. Philip & James
Fifth Place - St. Joseph - C.Falls
First Place - St. Adalbert - Berea
Fourth Place - St. Paul
Ninth Place -St. Barnabas
Second Place - St. Hilary
Seventh Place - St. Sebastian
Sixth Place - St. Vincent
Tenth Place - Our Lady of the Elms
Third Place - Ss. Peter & Paul
Twelfth Place - Not Participating
VB-Spring Youth Volleyball Tournament
Red 1 - St. Barnabas (Smith)
Red 2 - St. Joes - C.Falls (Zaucha)
Red 3 - St. Matthew (Sanders)
Red 4 - St. Hilary (Shannon)
Red 5 - St. Matthew (Poor)
Red 6 - St. Patrick - Kent
White 1 - St. Francis de Sales
White 2 - St. Barnabas (Marquart)
White 3 - St. Rita (Bova)
White 4 - Blessed Trinity
White 5 - Holy Family - Stow (Haas)
White 6 - St. Joes C.Falls (Bagdon)
VB-Youth Blue/Bronze/Gold/White Volleyball Tournam
Blue 1-St. Bartholomew
Blue 2-St. Albert the Great
Blue 3-St. Columbkille
Blue 4-Sts. Joseph and John
Blue 5-Incarnate Word Academy
Blue 6-St. Basil the Great
Bronze 1-St. Anselm (Zienka)
Bronze 2-St JustinMartyr-St MaryMag
Gold 1-St. Rita
Gold 2-St. Joan of Arc
Gold 3-St. Clare
White 1-St. Anselm (Markiewich)
White 2-St. Gabriel
White 3-St. Mary of the Assumption
White 4-Gesu
White 5-Notre Dame Elementary
VB-Youth Red/Silver/Yellow Volleyball Tournament
Red 1-St. Christopher
Red 10-Sacred Heart-Lorain
Red 2-St. Mary-Elyria
Red 3-St. Raphael
Red 4-Holy Trinity
Red 5-St. Angela Merici
Red 6-St. Jude
Red 7-St. Peter-North Ridgeville
Red 8-St. Thomas More
Red 9-St. Leo the Great
Silver 1-Our Lady of Angels
Silver 2-St. Mary-Avon
Silver 3-St. Mary of the Falls
Yellow 1-St. Peter-Lorain
Yellow 2-St. Bernadette
Yellow 3-St. Joseph-Avon Lake
TRACK & FIELD AT OLMSTED FALLS AT 2PM
5/1/2024
DUE TO A TIME CONFLICT, THE MEET FOR GRADES 5-8 SUNDAY, MAY 5 AT
OLMSTED FALLS BEGINS AT 2PM